تبلیغات
طلبه امروزی
طلبه امروزی
برگزاری اولین نشست شورای علمی همایش عدالت و پیشرفت در جامعة المصطفی
یکشنبه 9 مرداد 1390

اولین جلسه شورای پژوهشی همایش عدالت و پیشرفت در محل معاونت پژوهشی موسسه علوم انسانی جامعه المصطفی در مورخ 4/5/1390 برگزار شد.

در این جلسه با توجه به جایگاه و ارتباط الگوی پیشرفت اسلامی با ساختارهای نظام و قوای سه‌گانه؛ مبتنی بر تحلیل وضعیت ساختار حقوقی نظام و قوای سه‌گانه موضوعات موثر بر الگوی پیشرفت اسلامی معرفی شد.

به عبارت دیگر در ادبیات انقلاب، ضمن بحث در مورد  علت مقاومت بی‌نظیر جمهوری اسلامی در برابر دشمنی‌های سنگین استكبار جهانی، به دو نكته‌ی بسیار مهم در ارتباط با ساختار حقوقی نظام اشاره شده است.

بر پایه‌ی تحلیل ولی فقیه، كارآمدی و ظرفیت نظام به دو محور "ساختار حقوقی نظام" كه در قانون اساسی به تفصیل در مورد آن بحث شده است و "ساخت حقیقی و هویت نظام" كه همان محتوای اسلامی نظام است، بازگشت دارد که نخستین و مؤثرترین عامل بقای نظام اسلامی، ساختِ حقیقی و هویت اسلامی این نظام است.

ساختِ حقیقی و هویت اصلی نظام اسلامی، همان آرمان‌ها و شاخص‌های انقلاب است كه طرح آنها در شرایط و محیط اجتماعی مدرنیته، درخشندگی و تلألؤ خاصی می‌یابد و علی رغم همه‌ی مخالفت‌ها انگیزه‌ی مقاومت را در دل‌ها زنده نگه می‌دارد.

به عنوان مثال در طول سال‌های پس از انقلاب، آرمان عدالتِ اسلامی، درخشندگی خود را حفظ كرده و -علی رغم طرح همه‌ی شعارهای موازیـ هم اكنون به عنوان اصلی‌ترین شعارهای مردم و مسئولان مطرح است.

در بعد بیرونی هم تشكیل جبهه‌ی مقاومت ذیل پرچم اسلام ، اصلی‌ترین گرایش در میان مردم منطقه است. این در حالی است كه همه‌ی توان سازمان ملل و كشورهای غربی برای ارائه‌ی راه‌حل‌های جایگزین به كار گرفته شده است.

بنابراین و مبتنی بر تحلیل فوق شناسایی و طرح اجتماعی همه‌ی شاخص‌های اجتماعی اسلام و محوریت یافتن همه‌ی آنها در برنامه‌ریزی و نظریه‌پردازی، زمینه اصلی برای فهم ضرورت تولید الگوی پیشرفت اسلامی محسوب می شود.

این جلسات روزهای یک شنبه در محل موسسه علوم انسانی به صورت هفتگی برگزار می‌شود.

لینك های مرتبط :
لینك مطلب در خبر گزاری فارس
لینك مطلب در پایگاه اطلاع رسانی رجا
لینك مطلب در سایت آینده روشن
لینك مطلب در پایگاه خبری تحلیلی ابنا
لینك مطلب در خبرگزاری ایسنا
لینك مطلب در خبرگزاری قرآنی ایكنا
لینك مطلب در خبرگزاری شبستان
لینك مطلب در پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی
لینك مطلب در فرنا
موضوع مطلب : شورای‌همایش‌عدالت‌وپیشرفت,
ارسال شده توسط طلبه امروزی در ساعت 01:37 ب.ظ | نظرت شما ()

داغ کن - کلوب دات کام
درباره ما
منوی اصلی
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :