تبلیغات
طلبه امروزی
طلبه امروزی
دعای شب قدر چه باشد که ضرر نکنیم!؟
سه شنبه 17 مرداد 1391

بسم الله الرحمن الرحیم

عبادت از نماز و خمس و زكات شروع می‌شود و با عبور از رمضان و روزه داری و شب قدر، به حج می‌رسد، حج اوج برائت است. هر انسانی كه شروع به عبادت و نماز خواندن می‌كند از طریق نماز ارتباط با مبدأ پیدا می‌كند كم كم پالایش می‌شود و لایه لایة كثافاتی كه در او به وجود آمده است از بین می رود.

گفته می شود مومن شب قدر طلب مغفرت كند، در حج هم همین را می گویند. دعا هم كه می‌خواند اول آن طلب آمرزش گناهان است. چرا که تا وقتی از حالت مریضی و كسالت در نیاید و كثافاتش از او جدا نشود نمی‌تواند ارتباط برقرار كند و اینها مقدمه حضور در لشکر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) است.

با نماز و روزه نهرهای نور جاری می‌شود و نهرهای بزرگتر در نمازهای جماعات و جمعه جاری می‌شود. دریاچه، همان نماز عید فطر است و اقیانوس هم در حج شكل می‌گیرد. اقیانوس نور و ظلمت درگیر می‌شود. فشاری كه كفر و ایمان به هم می‌آورند حقیقی است و اینجا همانجایی است که باید بخشی از فشارهای جبهه ایمان را به جان خرید.

ولی اینكه در نمازها و عبادات حالی برای ما نیست و احساس كسالت می‌كنیم و شعارها در مسجد‌النبی تبدیل به مرگ بر آمریكا نمی‌شود بحث دیگری است. برای برخی، نمازها تبدیل به نماز منافقانه می‌شود و خیر و خاصیتی برای آنها ندارد. یعنی گندیده می‌شود و باتلاق‌های كثافت و ظلمت درست می کند، ظلمت روی ظلمت درست می‌شود. ولی آن گروهی كه هدایت خداوند شامل حال آنهاست، شیعیان اهل‌بیت عصمت و طهارت «علیهم السلام» هستند.

در رمضان گناهان می‌سوزد[1]،  البته برای ما اینگونه است برای معصومین «علیهم السلام» به گونه ای دیگر است. رمضان معنی مهمانی هم دارد و فقط به معنی سوزاندن گناه نیست. مهمانی خداوند برای محمد و آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) است. به ما كه اهل شكم و دنیا هستیم وقتی می‌گویند نخور و انجام نده برایمان سخت است. ولی برای كسی كه بر شكم و طبیعت‌اش حاكم است و از دنیا برای او بوی تعفن صادر می‌شود، اینگونه نیست.

ماه مبارک، مومنین را آماده شب قدر می کند شبی که مقدّرات تکوینی، تاریخی و اجتماعی جهان اسلام و جبهه کفر تعیین می‌شود می گویند به چه میزان كفر امداد شود و چه مقدار متیدینین امداد شوند. چه كسانی به دنیا بیایند و چه كسانی از دنیا بروند در این حیات و ممات آلیاژهای افراد هم مشخص می‌شوند. آلیاژها در هر نطفه‌ای و هر امتی كه بسته شود، عوض می‌شود انسانهای ثابتی به دنیا نمی‌آیند، صورت و  گوش و چشم را قوت و ضعف می‌دهند، توانمندی‌های روحی و عقلانی را هم مشخص می‌كنند. مشخص می شود چه تعداد متفكر به هر گروه[2] داده ‌شود و برای چه كارهایی و چه اموراتی، چه كسی رئیس جمهور شود، بافت مجلس چگونه باشد، چه كسانی از متغیر اصلی این گروه و آن گروه بمیرند، و چه مقدار نیرو به آنها اضافه شود: تَنزَّلُ الْمَلَئكَةُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبهِم مِّن كلّ‏ِ أَمْرٍ، هم تكویناً و هم اجتماعاً بر قلب مبارك حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفدا) نازل می‌شود.

اما بعضی شب قدر به خانة خدا رفته، مهمان او می‌شویم و معمولا سراغ مسائل دنیا می‌رویم. تقدیرات خداوند متعال به میزانی است كه امت جهان اسلام یك قدم به خونخواهی خون امام حسین «علیه السلام» نزدیک تر شوند. قرار است فشارها به حضرت ولی عصر(ارواحنا له الفدا) كم شود. نقش شب قدر ما در این میان چیست؟

 آیا جز این است که کم شدن فشارها و هجمه ها به پیروزی سپاه و سربلندی علمدار سپاه حضرت[3] (ارواحنا له الفدا)است.

 [1] - پیامبرصلى الله علیه وآله: إنَّما سُمِّیَ الرَّمَضانُ لأِنَّهُ یُرمِضُ الذُّنُوبَ؛(۴) رمضان، رمضان نامیده شد؛ زیرا گناهان را مى‏سوزاند. (میزان الحکمه، محمدی ری شهری، ج 4، ص 176، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی

[2] -سه  جبهه ایمان ، كفر ، نفاق صف بندی‌های اصلی از هبوط حضرت آدم تا قیامت است.

[3] - فقیه پرچمدار امام خامنه ای


برچسب ها : قدر,شب قدر,گناه,پیامبر,رمضان,روزه,ولایت,خامنه ای,
ارسال شده توسط طلبه امروزی در ساعت 10:14 ق.ظ | نظرت شما ()

داغ کن - کلوب دات کام
درباره ما
منوی اصلی
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :